TRENING RADZENIA SOBIE Z TRUDNYMI EMOCJAMI

W weekend 25-26 września proponujemy TRENING RADZENIA SOBIE Z TRUDNYMI EMOCJAMI. Zajęcia o charakterze warsztatowym poprowadzi Szymon Jabłoński - terapeuta uzależnień i nauczyciel jogi tybetańskiej. Zajęcia zaplanowano w sobotę i niedzielę od 10.00 do 16.00. Będzie to trening grupowy.

Zajęcia przeznaczone są dla osób, które:

  • mają trudności w radzeniu sobie z emocjami takimi jak: lęk, złość, agresja, smutek czy żal;
  • doświadczają trudności w relacji ze współmałżonkiem, dziećmi, rodzicami, szefem lub innymi ważnymi osobami;
  • przeżywają kryzys; 
  • mają problemy z koncentracją i snem;
  • kiepsko radzą sobie ze stresem, napadami paniki i lęku,
  • są uzależnione lub współuzależnione;
  • usiłują przystosować się do nowych warunków życia;
  • chcą poprawić jakość swojego życia i funkcjonowania;
  • pragną lepiej poznać samego siebie i odkryć swój potencjał;
  • chcą nawiązać lepszy kontakt ze swoim ciałem i oddechem. 

Zapraszamy do uczestniczenia w treningu, niezależnie od wieku i kondycji. Zalecane są: wygodne ubranie (w tym ciepła bluza lub sweter) i ciepłe skarpety.

Odpłatność za uczestnictwo w dwudniowym treningu - 200 zł. Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie - tel. (71) 348-60-30, e-mail: info@rozwijalnia.pl oraz przedpłata do dnia 23 września 2010 r.

Konto bankowe: ROZWIJALNIA Małgorzata Sapińska nr konta 63 1050 1575 1000 0023 2107 3781. Tytułem: TRENING RADZENIA SOBIE Z TRUDNYMI EMOCJAMI.

Duchowe i jogiczne praktyki na całym świecie wykorzystują oddech, który nie tylko dostarcza nam tlenu potrzebnego do życia i umożliwiającego pozbycie się produktów ubocznych metabolizmu, ale również ożywia nas subtelnymi energiami prany. Na oddechu skupiają się praktykujący wielu tradycji medytacyjnych. Kontroluje go większość praktykujących joginów.

Program zajęć obejmuje kompletny zestaw ćwiczeń, ułożonych w określonej kolejności. Po każdym etapie powinny pojawić się konkretne efekty na poziomie emocji, odczuć w ciele czy zmian samopoczucia na lepsze.

Ćwiczenia wywodzą się z najstarszej duchowej tradycji Tybetu Yungdrung Bon. Obecnie są przekazywane szeroko wszystkim osobom potrzebującym metod do pracy nad problemami, które zakłócają ich codzienne funkcjonowanie.

Program obejmuje ćwiczenia 9 oddechów oczyszczających, ćwiczenia Tsa Lung oraz praktykę 5 sylab. Zajęcia nie mają charakteru religijnego i choć praktyki wywodzą się z tradycji buddyjskiej, podane są w sposób odpowiedni dla wszystkich.

Korzystają z nich nawet więźniowie osadzeni w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu, gdzie na oddziale uzależnień w ciągu ostatniego roku istniały 2 grupy ćwiczących osób. Jako efekt treningu, uczestnicy wymieniali: wzrost umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami, większy kontakt z tym, co w nich pozytywne czy lepsze funkcjonowanie w warunkach zakładu karnego. Zajęcia prowadzone są także w zakładach karnych w Meksyku i USA.  

W ostatnim czasie rząd USA przyznał 2.4 mln. dolarów National Institute of Health, na badanie wpływu tej metody na zdrowie pacjentów chorych na nowotwory w MD Anderson Cancer Center w Houston. U pacjentów stwierdzono polepszenie się jakości snu, lepsze funkcjonowanie w warunkach choroby nowotworowej, wzrost odporności na trudne sytuacje pojawiające się w procesie zdrowienia.

Metody i techniki wykorzystywane podczas zajęć:

  • Pięć ćwiczeń oddechowych opartych na ruchu i pracy z zatrzymanym oddechem.
  • Seria ćwiczeń oddechowych, mających na celu rozpoznanie i niwelowanie - przy pomocy oddechu - napięć spowodowanych przez trudne emocje, takie jak gniew, żal, lęk, brak wiary we własne możliwości, brak zaufania do siebie, czy dyskomfort spowodowany przywiązaniem do schematu funkcjonowania, który wywołuje problem w naszym życiu.
  • 5 ćwiczeń z ekspresją głosem, podczas których uczestnicy uwalniają napięcia i bloki emocjonalne, powstałe na skutek doświadczania długotrwałego stresu.

Zajęcia te pozwalają uczestnikom pozostać w głębszym kontakcie z samym sobą, poszukać w sobie miejsca, które wolne jest od napięć i stresu codziennego życia.

Pod warstwą emocji i nawykowych tendencji czy schematów znajduje się nasze prawdziwe JA. Tym, co mamy do zrobienia jest poszukać go w sobie i odkryć wszystkie pozytywne jakości, które są już w nas obecne.

Uczestnicy treningu nauczą się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Nauczą się technik i metod, które będą mogli przenosić do swojego codziennego funkcjonowania. 

Celem zajęć jest:

  • kontaktowanie się ze swoim ciałem i oddechem;
  • niwelowanie stresu przy pomocy regulacji oddechu;
  • nazywanie i niwelowanie trudnych emocji;
  • kontaktowanie się ze swoimi potrzebami i sposobem ich realizacji;
  • przekształcanie negatywnych stanów umysłu w pozytywne, takie jak: współczucie, radość, mądrość, miłość, czy otwartość;
  • lepsze zrozumienie swoich aktualnych problemów i nauczenie się uwalniania od nich;
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości;
  • rozpoznawanie swoich uczuć i wyrażanie ich;
  • lepsze poznanie siebie: swoich emocji, motywów zachowania, sposobów postrzegania rzeczywistości;
  • przyjrzenie się swoim tendencjom zbliżania i oddalania od innych;
  • uzyskanie gotowości do rozmawiania o przeszłości.

O prowadzącym zajęcia:

Szymon Jabłoński urodził się we Wrocławiu, w 1973 roku. Ukończył Uniwersytet Wrocławski, kierunek Etnologia. Pracuje w dziedzinie terapii uzależnień. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem terapii indywidualnej i grupowej osób uzależnionych i współuzależninych, a także prowadzeniem zajęć z profilaktyki uzależnień dla dzieci i młodzieży. Jest także koordynatorem zajęć relakasacyjnych i zajęć z jogi dla osób osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu.

W roku 2001 odbył podróż do Indii, gdzie spotkał osoby praktykujące w tradycji Yungdrung Bon. Po powrocie do Polski rozpoczął praktykę w Związku „Garuda”, założonym przez Tenzina Wangyala Rinpocze. W 2007 roku, po konsultacji z Tenzinem Wangyalem Rinpocze i ustaleniu programu zajęć, rozpoczął prowadzenie warsztatów i zajęć terapeutycznych, opartych na praktykach wywodzących się z tradycji Bud­dyzmu Bon.