Pomoc: Grupa, Dodawanie/EdycjaW celu uzyskania większej ilości informacji na temat domyślnych grup i zasad zarządzania grupami zobacz ekrany pomocy w dziale Zarządzaj grupami.
Nazwa grupy
Nazwa danej grupy. Dobrym zwyczajem jest nadawanie grupom nazw, które pozwalają na szybkie i trafne określenie przeznaczenia grupy.
Opis
Dowolny opis grupy i ewentualnie opis celu jej utworzenia.
Wygasa po
Okres czasu po którym użytkownik należący do grupy jest automatycznie blokowany lub usuwany z danej grupy. Jest to szczególnie przydatne dla systemów członkowskich, gdzie użytkownicy uzyskują określone uprawnienia przez ustalony okres czasu.
UWAGA: To ustawienie może być zmienione dla konkretnych użytkowników.
Powiadomić użytkownika o wygaśnięciu?
Umożliwia wysyłanie przez system WebGUI powiadomień o zbliżającym się końcu przynależności użytkownika do danej grupy.
Ile dni wcześniej powiadomić o wygaśnięciu
W polu tym definiuje się liczbę dni przed terminem wygaśnięcia dostępu użytkownika do danej grupy, kiedy zostanie przez WebGUI wysłana informacja o tym fakcie. Ustawienie wartości "0" spowoduje wysłanie tej informacji w dniu wygaśnięcia dostępu. Wartość "-7" oznacza siedem dni przed upływem terminu, podczas gdy wartość "7" oznacza wysłanie powiadomienia siedem dni po upływie terminu wygaśnięcia.
Wiadomość powiadomienia o wygaśnięciu
Treść wiadomości informującej o wygaśnięciu dostępu użytkownika do danej grupy.
Opóźnienie Usunięcia
W tym polu należy podać liczbę dni od dnia upłynięcia dostępu użytkownika do danej grupy, do dnia usunięcia użytkownikowi uprawnień dostępu do grupy. Ustawienie wartości "0" spowoduje usunięcie dostępu w dniu wygaśnięcia dostępu. Wartość "-7" oznacza siedem dni przed upływem terminu, podczas gdy wartość "7" oznacza usunięcie dostępu siedem dni po upływie terminu wygaśnięcia.
Dostęp według parametrów sesji
Użytkownik może być automatycznie przydzielony do grupy, na podstawie odpowiedniej zmiennej sesji. Zmienne te mogą być ustawione programowo lub mogą być ustawione poprzez parametr dodany na końcu wywoływanego adresu URL, przykładowo:
?op=setScratch&scratchName=jakisuzytkownik&scratchValue=jakaswartosc
W wyniku wczytania przez użytkownika takiego adresu (oczywiście jakisuzytkownik i jakaswartosc nalezy zmienić na konkretne wartości), utworzona zostanie zmienna sesji z nazwą www_jakisuzytkownik o wartości "jakaswartosc". Przedrostek "www_" jest dodawany aby nie nadpisać zmiennych sesji utworzonych programowo.
Aby filtrować dostęp do grupy według zmiennej sesji należy dodać w tym polu wiersze zawierające odpowiednie wpisy ? dla tego przykładu będzie to wiersz o postaci:
www_jakisuzytkownik=jakaswartosc Adres IP
Podaj adres IP użytkownika lub maskę podsieci z której użytkownicy będą automatycznie uzyskiwali przynależność do danej grupy. Możliwe jest też podanie kilku adresów IP i podsieci rozdzielonych średnikami.
Przykład: 10.;192.168.;101.42.200.142
System punktacji - próg
To pole jest wyświetlane jeżeli w systemie włączony jest system punktacji aktywności użytkowników serwisu. Pole to definiuje minimalny poziom uzyskanych przez użytkownika punktów, umożliwiający mu uzyskania dostępu do danej grupy.
Użytkownicy mogą się dodawać?
Czy użytkownicy mogą się samodzielnie dodawać do danej grupy. Po więcej informacji zobacz opis makra GroupAdd.
Użytkownicy mogą się usuwać?
Czy użytkownicy mogą się samodzielnie usuwać z danej grupy. Po więcej informacji zobacz opis makra GroupDelete.
Poniższe opcje są zalecane do edycji tylko przez zaawansowanych administratorów systemu WebGUI. Połączenie do bazy danych
Wybierz z listy nazwę połączenia do zewnętrzne
j bazy danych jeżeli ma być ona używana do sprawdzania uprawnień dostępu użytkowników tej grupy.
Zapytanie SQL
Wiele serwisów korzysta z zewnętrznych w stosunku do serwisu baz danych, umożliwiających sprawdzenie uprawnień użytkowników do dostępu do grup - przykładowo baza kadrowa pracowników może być połączona identyfikatorem pracownika (użytkownika) z bazą historii opieki zdrowotnej pracowników). Aby sprawdzać uprawnienia użytkowników według danych zawartych w takich zewnętrznych bazach danych, należy skonstruować zapytanie SQL do takiej bazy zwracające wartość 1 jeżeli dany użytkownik się w niej znajduje i spełnia założone warunki. Upewnij się że zapytanie SQL zwraca wartość 1. W zapytaniu SQL można stosować makra aby wykorzystać w zapytaniu dane z profilu użytkownika, np. ID pracownika. Oto przykład zapytania sprawdzającego użytkownika w fikcyjnej bazie danych pracowników (przykład zakłada że w profilu użytkownika jest pole nazwane pracownikId) pod kątem posiadania przez niego 'planu opieki zdrowotnej nr 1'.
select 1 from pracownicy, opieka_zdrowotna, pracownicy_do_opieka
where pracownicy.pracownik_id = ^User("pracownikId");
and opieka_zdrowotna.nazwa_planu = 'Plan zdrowotny 1'
and pracownicy.pracownik_id = pracownicy_do_opieka.pracownik_id
and opieka_zdrowotna.plan_id = pracownicy_do_opieka.plan_id
Tak skonstruowane zapytanie właściwe będzie dla grupy, którą będziemy mogli nazwać 'Pracownicy posiadający plan zdrowotny nr 1' i równocześnie będziemy mogli ograniczyć dostęp do takiej grupy tylko dla użytkowników posiadających taki plan zdrowotny.
Czas przechowywania wyników zapytań SQL
Serwisy posiadające duże zewnętrzne bazy danych do których generowana jest duża liczba zapytań, mogą ograniczyć liczbę wykonywanych połączeń poprzez pobieranie danych z zapamiętanych wyników wcześniej wykonanych zapytań SQL. W tym polu definiuje się jak długo uzyskane wcześniej wyniku uznaje się za ważne (po tym czasie zamiast wczytania zapamietanego wcześniej wyniku zapytania SQL wymusza się jego ponowne zapytanie w celu uzyskania nowego wyniku). W przyszłych wersjach WebGUI mechanizmy przechowywania wyników (cache) zostaną prawdopodobnie rozbudowane. Zobacz także: |