Pomoc: Strona, Dodawanie/EdycjaPomyśl o stronach jak o zasobnikach na treść. Przykładowo kiedy piszesz list na komputerze, to otwierasz edytor i w okienku wpisujesz treść listu. Podobnie jest w systemie WebGUI - tworzysz stronę, a następnie dodajesz do niej zawartość.
Tytuł
Tytuł strony jest wyznacznikiem treści w niej zawartej i jest podstawą wyboru stron przeglądanych przez użytkowników serwisu. Tytuły powinny dobrze opisywać treść strony, ale nie powinny być za długie.
Tytuł w menu
Krótsza lub odpowiednio zmodyfikowana wersja tytułu jaka ma się pojawiać w nawigacji stron. Jeżeli pole to nie zostanie zdefiniowane, to zostanie użyta treść z pola Tytuł.
Adres strony
Kiedy strona jest tworzona, adres URL strony w systemie generowany jest na podstawie tytułu strony. Jeżeli tak utworzony adres strony nie jest dla Ciebie odpowiedni, możesz to zmienić wpisując pożądana nazwę w tym polu.
Przekierowanie URL
Jeżeli w polu podany zostanie adres URL, to każda wizyta na tej stronie spowoduje przekierowanie użytkownika pod wpisany adres.
UWAGA: Wykonywanie przekierowań jest zablokowane w trybie administracji serwisu aby umożliwić i ułatwić edycję właściwości strony.
Ukryć z nawigacji?
Wybierz opcję 'tak' jeżeli chcesz aby strona nie była wyświetlana w menu nawigacyjnym i spisach treści serwisu.
UWAGA: Strona nadal będzie wyświetlana podczas zarządzania głównymi katalogami w trybie administracji serwisu.
Otworzyć w nowym oknie?
Wybierz opcję 'tak', jeżeli chcesz aby strona otwierała się w nowym oknie przeglądarki. Z reguły do tego definiuje się parametr Przekierowanie URL.
Język
Wybierz domyślny język dla tej strony. Wszystkie komunikaty i treści generowane przez WebGUI będą wyświetlane w podanym języku, ponadto zestaw znaków strony (charset) zostanie ustawiony do postaci zdefiniowanej dla tego języka.
Czas bezczynności zalogowanych Okres czasu jaki maksymalnie może upłynąć od ostatniej wizyty na stronie zarejestrowanego użytkownika, po której następuje ponowne wygenerowanie treści strony (do tego czasu wygenerowana wcześniej postać strony jest przechowywana w pamięci cache i wyświetlana użytkownikowi).
Czas bezczynności niezalogowanych Analogicznie jak wyżej zdefiniowany, okres czasu dla użytkowników anonimowych (niezarejestrowanych).
UWAGA: Przechowywanie treści stron w pamięci cache jest możliwe tylko gdy administrator systemu zainstalował moduł PERL Cache::FileCache. Ta technika znacznie przyspiesza wydajność pracy serwisu, o blisko 1000%.
Szablon
Domyślnie system WebGUI posiada jeden duży obszar na którym lokalizuje się kolejne obiekty. Poprzez zdefiniowanie własnej wersji szablonu możliwe jest podzielenie tego obszaru na kilka części.
Streszczenie
Krótki opis strony. Jest on między innymi używany do zdefiniowania Meta Tagu strony opisującego jej treść oraz używany jest do opisania stron w spisach treści stron.
Znaczniki (Meta Tags)
Meta Tagi używane są przez wyszukiwarki internetowe do oznaczenia zawartości przeszukiwanych stron. Właściwe zdefiniowanie Meta Tagów umożliwia dobre wypozycjonowanie własnych stron w wyszukiwarkach. Bardzo dobry serwis na temat budowania stron pod kątem wyszukiwarek znajduje się pod adresem searchengines.pl.
Uwaga dla zaawansowanych użytkowników: Jeżeli do strony chcesz dołączyć treści takie jak przykładowo skrypty Java, to możesz je wpisać właśnie do tego pola.
Użyć domyślnych znaczników?
Jeżeli nie chcesz podawać własnych ustawień Meta Tagów, zaznacz to pole aby system WebGUI automatycznie generował zestaw Meta Tagów bazujący na tytule strony oraz na nazwie firmy/organizacji będącej właścicielem serwisu.
Styl
Każda tworzona strona domyślnie dziedziczy niektóre cechy stron nadrzędnych. Jedną z takich cech jest styl. Jeżeli chcesz wybrać indywidualny styl dla tej strony, to wybierz go z wyświetlonej listy. Po więcej informacji zobacz ekran pomocy w dziale Dodaj nowy styl.
Jeżeli wybierzesz 'Tak' poniżej menu wyboru stylów, to wszystkie strony dla których ta strona będzie nadrzędną będą domyślnie dziedziczyć ten styl.
Data początkowa
Data od której strona będzie wyświetlana w systemie, dzięki czemu użytkownicy będą mogli ją oglądać. Oczywiście niezależnie od tej daty, menedżerowie zawartości z uprawnieniami edycji tej strony mają do niej dostęp przez cały czas.
Data końcowa
Data do kiedy strona będzie wyświetlana w systemie. Dostęp do strony po tej dacie będą posiadali tylko menedżerowie zawartości z uprawnieniami edycji tej strony.
Właściciel
Właścicielem strony jest z reguły użytkownik, który utworzył stronę. Taki użytkownik z reguły ma pełne prawa edycji i oglądania strony.
UWAGA: Tylko administrator ma możliwość zmiany właściciela strony.
Kto może oglądać?
Wybierz grupę użytkowników uprawnionych do oglądania danej strony. Jeżeli chcesz aby dostęp do strony mieli wszyscy użytkownicy niezależnie czy są zalogowani czy anonimowi, to wybierz grupę "Wszyscy".
Kto może edytować?
Wybierz grupę użytkowników uprawnionych do edycji danej strony. Taka grupa ma też praw do oglądania strony.
Opcjonalnie możesz rekursywnie nadać ten sam zakres czasowy prezentacji dla wszystkich stron dla których dana strona jest nadrzędną.
Co dalej?
Po utworzeniu danej strony możesz wybrać przejście do trybu jej edycji lub przejść do definiowania kolejnej nowej strony.
Zobacz także: |